Koło naukowe Hydrogenium

Ogniwa litowe

Ogniwa litowe typu Li-ion to rodzaj odwracalnych ogniw elektrochemicznych zwanych popularnie akumulatorami. Dzięki małej wadze i objętości oraz dużej gęstości energii i wysokiemu napięciu jednostkowemu są najczęściej używanymi akumulatorami energii w urządzeniach przenośnych. Ciągle rosnący globalny rynek przenośnej elektroniki kreuje rosnące zapotrzebowanie na wysokosprawne akumulatory, a co za tym idzie - na nowe materiały pozwalające na efektywniejsze zasilanie tych urządzeń.badania

Ogniwa paliwowe

Jest to jedna z najszybciej rozwijających się technologii alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników uzysku mocy z jednostkowej objętości paliwa. To, co wyróżnia ogniwa paliwowe od konwencjonalnych źródeł energii to brak emisji toksycznych spalin. Technologia ogniw paliwowych jest intensywnie rozwijana w krajach UE, Japonii czy USA.

Magazynowanie tlenu

Tlen, będący drugim po azocie najczęściej wykorzystywanym gazem technicznym, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego magazynowanie w strukturach materiałów pozwala na uzyskanie wysokich pojemności, a co za tym idzie, stanowi alternatywę dla magazynowania tlenu w butlach gazowych. Prowadzone są również prace nad metodami otrzymywania tlenu na drodze separacji tlenu z powietrza w materiałach typu OSM (oxygen storage materials).